Můj život

Muž, který zachránil značku Aston Martin
Můj život Hodnocení: 0 z 5 na základě 0 recenzí. 1 1 1 1 1
/
Interpret:

Zdeněk Junák

Délka:

11 h 10 min

Kategorie:

Inspirace, Akce

Cena mp3:

400,0 Kč - ke stažení / 450,0 Kč - CD

Varianta:

CD i MP3 ke stažení

Chci koupit: ks

Dílo vypráví o ojedinělém životním příběhu Harryho Pollaka.Harry Pollak se narodil v roce 1923 v Čechách. Celá jeho židovská rodina skončila v koncentračních táborech. Během války vstoupil do armády, zažil vylodění v Normandii i osvobození Prahy. Po válce vystudoval techniku, ale diplom už v roce 1948 nedostal pro své názory neslučitelné s komunismem. Harry se s překážkami, které mu život postavil do cesty vyrovnával vždy po svém. Nikdy se nevzdal a neustoupil. Proto také raději opustil zemi, ve které se narodil než, aby přijal kompromis a žil v bezpráví.

Harry Pollak

Harry Pollak

Němci byli nepřátelé, zrada Čechů mě bolí víc, říká židovský emigrant Harry Pollak

Jeho rodinu vyvraždili nacisté, Češi jej přesto po válce obvinili z kolaborace. Po roce 1949 ilegálně přešel hranice a od té doby žije v zahraničí. Sedmaosmdesátiletý Harry Pollak přesto říká: "V životě jsem měl tolikrát takové štěstí, že jsem si ho snad ani nezasloužil."

     I

 • Harry Pollak se šťastně vyhnul holokaustu, prožil komunistickou šikanu. A pak? Dával první pomoc světoznámým firmám.

 

 • Zadlužená automobilka byla v roce 1972 těsně před krachem. Klenot mezi britskými podniky dostal za úkol zachránit rodák z jihočeského Semtína Harry Pollak.

 

 • „Nepřemýšlel jsem o tom, zda v tom autě bude jezdit James Bond. Filmy s ním ani neznám. Prostě jsem dělal svou práci, jako když pekař peče housky,“ popisuje dnes sedmaosmdesátiletý Pollak, kterému v nakladatelství Mladá fronta minulý týden vyšla kniha pamětí.

 

 • Výrobu slavných aut s téměř staletou tradicí proměnil za necelý rok v ziskový podnik. „A stalo se tak vůbec poprvé v jeho historii,“ dodává Pollak.

 

Nebyla to pohádka

Osudy i úspěchy popisuje bez zbytečných emocí. „Není to pohádka,“ říká. I když tak jeho vyprávění působí.

V patnácti letech se Harry Pollak vyhnul téměř jisté smrti. Psal se rok 1938 a rodiče ho poslali studovat do Francie. Kdyby zůstal v Čechách, kvůli židovskému původu by zřejmě skončil jako matka, otec i další příbuzní. Holokaust z nich nepřežil nikdo.

Harry za války vstoupil do československé armády a se spojenci pomáhal osvobodit Evropu od Hitlerovy nadvlády.

Vzpomínka na utrpení rodiny přišla nečekaně na začátku šedesátých let. Pollak pomáhal řešit potíže německého průmyslového giganta Krupp, který byl za války motorem Hitlerovy výroby zbraní.

„Byl to zvláštní pocit, když má takový bezvýznamný Žid kolem stolu správní radu Kruppu a říká jí, co dělají špatně. Bylo to pro mě určité zadostiučinění,“ vypráví Pollak.

Emigrace a bída

Po válce ho čekaly další boje. Tentokrát s komunistickým režimem. Harry Pollak nedostal diplom za ukončená studia strojního inženýrství. Důvod? Údajné protirežimní smýšlení.

I proto se s manželkou Jarmilou rozhodl utéct za hranice. Jako uprchlíci zažili bídu, ve Velké Británii začínali od nuly. „Když mi žena vyprala spodní prádlo, musel jsem zůstat ten den v posteli, protože jsem neměl jiné. Tak jsme byli chudí,“ vzpomíná Pollak.

Nízký plat, malý pronajatý byt, příchod syna Reného. Takové byly první roky uprchlíka, který pracoval v oddělení vzduchotechniky společnosti Carrier, později se vypracoval v jednoho z šéfů v továrně na výrobu klimatizací.

IBM, Dunlop, Aston Martin…

Zlom v Pollackově životě nastal v šedesátých letech, kdy se stal poradcem velkých firem. Učil manažery, jak ušetřit a zvýšovat zisky.

„Pomáhal jsem ozdravit více než dvě desítky společností. Třeba IBM nebo Dunlop. Pomohly mi geny sedláka. To je pro mě jediný opravdový podnikatel. Nečelí jen nástrahám trhu, ale i přírody. Musí se umět přizpůsobit,“ vysvětluje Pollak. Zůstal skromný, peníze a drahé věci pro něj nejsou příliš důležité, tvrdí.

Proslavil se záchranou značky Aston Martin, ale krásná sportovní auta ho nelákala. Jezdil klidným citroenem. „Ale když jsem pracoval v Aston Martinu, raději jsem ho parkoval za továrnou,“ dodává s úsměvem.

Seznam děl a jejich stručný obsah

 • Můj život Harry Pollak.
 • Jak obnovit životaschopnost upadajících podniků.
 • Harry Pollak Muž, který zachránil značku Aston Martin.
 • Jak odstranit neopodstatněné náklady.

Pracovní zkušenosti

 • Krupp,
 • vzduchotechniky společnosti Carrier,
 • IBM,
 • Dunlop,
 • Aston Martin…
 • Atari,
 • Avon Products,
 • Caterpillar Tractor,
 • Digital Equipment,
 • Hewlett Packard,
 • Levi Strauss, T
 • Texas Instrument,

Pracovní High lights

 • je Jak zajistit životaschopnost společností (podniků). Jde o metodu, která hodnotí společnosti podle toho, jak se budou vyvíjet v budoucnosti (většina podobných metod hodnotí společnosti podle účetních, tj. historických údajů). Nejcennější jsou jeho příklady úspěšně i neúspěšně léčených podniků.

Názory a hodnocení posluchačů

Vložení komentáře

Pro zapojení do diskuse se musíte přihlásit.

Zdeněk Junák

Zdeněk Junák
 • Herec
 • Narozen 06.12. 1951 v Uherském Hradišti
 • Jeho otec byl potravinářský chemik a doufal, že syn po něm zdědí nadání na tento vědní obor. Zdeněk však již ve školních škamnách projevoval spíše talent bavit své okolí. Své drobné handicapy řešil právě humorem, s nadsázkou vzpomíná, jak se ho, coby neohrabaného chlapce, tělocvikář snažil zesměšnit. Snadno se tomu ubránil tím, že sám šaškoval, přeháněl problémy, zamotal se do kruhů, předstíral úraz. To byly jeho první herecké kreace. A odtud vedla cesta na JAMU. Od studia této brněnské umělecké školy zakotvil Zdeněk Junák v Brně. Pouze na rok si po absolutoriu odskočil do zlínského Divadla pracujících. Ale po vojně se vrátil zpět do Brna.
 • Po ukončení svých studií na brněnské JAMU v roce 1974 hrál dva roky ve Zlíně, od roku 1975 do roku 1992 hrál ve Státním divadle v Brně, od roku 1992 člen Městského divadla v Brně.
 • Televizním divákům je patrně nejvíce znám coby brněnský četník Ambrož z televizního seriálu Četnické humoreskynebo jako hlas tváře teleshoppingu Horsta Fuchse.
 • Za roli Arama Beera v Koločavě byl nominován na Cenu Thálie

Role v městském divadle v Brno:

Doktor Palmiro Palmare Sluha dvou pánů

SpettiqueCharleyova teta

Makar Čudra– Cikáni jdou do nebe

Herodes Jesus Christ Superstar

SpettiqueCharleyova teta

Hlas soudce Hello, Dolly!

Lejsal Škola základ života (hudební komedie)

Augustin Ferraillon– Brouk v hlavě

 

Z rolí na repertoáru:

 

 

Doktor Palmiro -Palmare

Sluha dvou pánů

Makar Čudra

Cikáni jdou do nebe

Jákob, Putifar

Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť

Major de Chateau-Gibus

Mam´zelle Nitouche

Herodes

Jesus Christ Superstar

Spettique

Charleyova teta

Pan Gabor, Stiefel, Rilke, Neumann, Profesor Bolehlav, Kostohryz - ředitel školy, Pastor Břicháček, Doktor a Schmidtová

Probuzení jara

Hlas soudce

Hello, Dolly!

Poseidon, Laureát, Nemakačenko

Ptákoviny podle Aristofana

Lejsal, latinář a němčinář

Škola základ života

Abbo, opat

Jméno růže

Bertram Cromwell, kunsthistorik, García

Měsíční kámen

Otec

Kráska a zvíře

Duncan

Sen noci shakespearovské

Augustin Ferraillon

Brouk v hlavě

Don Diego, otec dona Rodriga

Cid

Abram Beer

Koločava

Tovje, mlíkař

Šumař na střeše

Battista Minola, bohatý šlechtic

Zkrocení zlé ženy

Alfréd Ďulínek

My Fair Lady (ze Zelňáku)

Ubaldo

Tři v tom

Johann Trenck, Františkův otec, též Chotek, dvorní kancléř a další

Baron Trenck

 

Z odehraných roli:

 

 

Pozzo

Čekání na Godota

Richard Noakes

Arkádie

Baron van Swieten

Amadeus

Gilber Bodley

Vydrž, miláčku!

Pivo, královský hejtman boleslavský

Markéta Lazarová

Otec

Kočka na rozpálené plechové střeše

Otec Jakub

Balada o lásce (Singoalla)

Kapitán, Fabian

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete

Opovědník

Jánošík aneb Na skle malované

Mikuláš Zubov, kníže

Smrt Pavla I.

Patron Toni, patron rybářské bárky

Poprask na laguně

Nonancourt, tchán Fadinardův

Slaměný klobouk

Básník

Máj

Josef Švejk

Osudy dobrého vojáka Švejka

Krugel

Hráči

Náčelník Bromden

Přelet nad kukaččím hnízdem

Jakub Bušek

Naši furianti

Princ Waleský

Kean IV.

Boyet

Marná lásky snaha

Jevgenij Dorn

Racek

Sheilin otec

Hair

Bordenave

Nana

Prospero

Bouře

Moderátor

Ginger a Fred

Eder, jevištní mistr

V jámě lvové

 

Rád vzpomína na: Čert (Zbojníci a žandáři), Valka (Mladé gardy), Buckingham (Mušketýři po třiceti letech), Jaromír (Zlatý jelen), Jarda (Holátka), Fešák (Dva šípy), Jeník (Fidlovačka), otec (Matka), Samek (Gazdina roba), Woody Richtarik (Divotvorný hrnec), Pruse (Věc Makropulos), Othello (Othello), Duval (Manon Lescaut), strýc Ben (Smrt obchodního cestujícího), Jack (Všechno je v zahradě), Bamumbollo (Monsieur Amédée), Stalin (Hra o lásce, smrti a věčnosti…), Martin (A babička slaví devětadevadesáté narozeniny),

Rozhovor s Harry Pollakem „mužem, který zachránil značku Aston Martin“

Rozhovor s Harry Pollakem  „mužem, který zachránil značku Aston Martin“

 

       S Harry Pollakem jsme se potkali v dubnu v Praze po jeho přednášce na VŠE a položili mu několik otázek vztahující se k tématům jeho knihy. Jeho úvodní reakce nás mile překvapila.

„S Vašimi otázkami jste  částečně píchl do vosího hnízda. Přesto, že káži, že dobrou radu je nutno zabalit - což platí i o osobním mínění, zvláště když se liší od veřejnosti - aby se tím postižený necítil uražen, udávám Vám své výpovědi bez pokusu je nějak "zabalit" a jsem si vědom možných reakcí.

Zde tedy moje odpovědi na Vašich deset, ne vždy jednoduše odpověditelných otázek.“

 

I když je někdo na tomto světě nejlepší, neznamená to, že se umísti na prvním místě (viz Vaše kniha, kdy se Váš otec nestal králem lovu, i když trefil nejvíc zvěře). Změnil jste v průběhu let tento Váš názor nebo přišly další okolnosti, které pouze podpořili toto tvrzeni?

       Dnešní občan světa - a to nejen v naší západoevropské kultuře - je bombardován ohromujícím množstvím informací, na podkladě kterých vědomě nebo podvědomě si tvoří svoje mínění, kterým svým jednáním na globálním trhu vyjadřuje své priority. I kdyby neexistovalo skreslení mocnými politickými a ekonomickými mediálními magnáty, existuje pouze vyjímečně možnost nejlépe kvalifikovanému se oprávněně uplatnit (na příklad Havel v Čechách, Federer ve Švýcarsku nebo Bill Gates v USA). Vynikajícím lidem většinou schází také schopnost se prodat nebo nemají intensivní zájem být veřejně uznán, být nejlepší. Konečně, být uznán nejlepším znamená nejen publicitu, peníze a moc, ale také závist. (soucit je člověku darován, ale závist si musí zasloužit).

To jsou důvody proč se můj názor nezměnil a jsem přesvědčen, že v blízké budoucnosti se dále upevní v neprospěch v politice, kultuře  a v otázkách etiky.

 

Mohli jsme si pořídit co se nám nelíbilo, na to co se nám líbilo jsme neměli." V jakém okamžiku se toto u Vás změnilo?

     Tato otázka nepřichází v úvahu před tím než jsem v Anglii v

roce 1960 přesedlal za špatně tam honorovaného inženýrství na činnost poradenství. Od toho okamžiku jsme měli možnost šetřit a proto si postupně dovolit pořídit co se nám líbilo. Jelikož jsme i potom zůstali skromní v našich požadavcích, nebyl jsem nikdy nucen peněžně vykořisťovat možnost mých úspěchů. Na opak.

 

Technicky ředitel IBM Vám na dotaz k čemu potřebuje externí poradce odpověděl, že "IBM usiluje každý den, aby si svoje vedoucí místo a náskok nejen udržela, ale i zvyšovala." Na přednášce jste říkal, že je dnes těžké najit firmy, které by měly zájem o Value added analysis. Co považujete za hlavní důvod tohoto trendu?

      Za hlavní důvod tohoto trendu považuji lidský pud po pohodlí, který u jedinců i u národů vede k přirozenému podvratu následkem blahobytu.

 

 Co Vám přinášelo a přináší v životě největší radost?

     Já jsem člověk otevřený všem životním pokušením. Každá propásnutá příležitost se nikdy nevrátí! Moje zájmy jsou různorodé a jejich priorita se mění. Specificky mám radost z úspěchu mého podnikání, mám radost ze zážitku krásy v mém životě, mám radost - i když mé prodejní datum dávno propadlo - když mě ještě někdo potřebuje, mám radost z upřímného přátelství velkého počtu mých známých po celém světě. Mám radost z produktivní práce (i rukama), mám radost, že jsem na živu a mohu se o sebe postarat. To mi stačí.

 

Na kterou sanaci Vy nejraději vzpomínáte a proč?

     Měla by to být prakticky ta finančně a časově nejvýznamnější, jako ta, kterou jsem líčil v mé přednášce. Ale není tomu tak. Nejraději si vzpomínám na sanaci papírny ve Švýcarsku, která byla nejobtížnější a trvala celé 3 roky, než se dalo říci, že je dále životaschopná. Zvýšil jsem tam produktivitu devětanásobně a tím jsem jí umožnil, že 96% výroby šlo do exportu do celého světa. Sanace začala v roce 1975 a ta papírna dosud vyrábí a exportuje.

 

Která společnost byla pro vás největší výzvou a proč?

     Největší výzvou pro mě byla sanace firmy Aston Martin. Za jedno to byla tak světoznámá značka, za druhé jsem byl, jako ve většině mých sanací, nováčkem mezi uznávanými specialisty. Velikost chybného rozhodnutí nebo nedocílení nutných zákroků včas by mělo nepřeklenutelné následky.

 

Dělal jste někdy sanaci pro nějakou českou firmu?

     Bohužel mé publikace během mých studií (2000 - 2003), mé přednášky a několik málo kontaktů s českými podniky nikdy mi nedaly možnost tam uplatnit moje znalosti a zkušenosti.

 

Jaké jsou hlavni výhody Vaší hodnotové analýzy?

      Hlavní výhodou hodnotové analýzy jsou:

        a) že zlepšovací návrhy pocházejí od vlastních zaměstnanců, není to tedy kritika  zvenčí 

        b)účast v hodnotové analýze zvýší, aspoň u kádrů, uvědomění důležitosti   věnovat   pozornost  alternativám

        c) neodvratně vede k nákladovým úsporám o 5% a výše bez ovlivnění kvality a funkce výrobku nebo služby

 

Jak se Vám podařilo zajistit si angažovanost zaměstnanců ve Vámi sanovaných podnicích ?

      Na začátku těžko. Ale já mám heslo: člověk prohraje teprve, když se vzdá se pokoušet!

 

Narodil jste se mezi dvěma válkami, co by jste si z doby po 2.svetove válce rad přenesl do současnosti(co chybí z Vašeho pohledu dnešním lidem a podnikům)?

      Moje odpověď platí pouze pro západní kulturu. Evropani se málo naučili z těch posledních dvou světových válek a co je způsobilo. Teorie a praxe socialismu změnila svojí metodu a úspěšně z pozadí důsledně odbourává instituce, které přivedly zemím rozkvět a blahobyt. Ve školách ve Švýcarsku se vyučuje, že práce je nespravedlivý požadavek a v povinných jeslích se zavádí praktická sexuelní instrukce od 4 let. Podrývá se, případně se ničí, funkce rodiny, této základní buňky lidské společnosti. Ačkoliv odbory dosáhly zvýšení platu, zkrácení pracovní, doby, delší placené dovolené a jiné výhody, neexistuje prakticky loayalita zaměstnanců vůči podniku. Tvořit přidanou hodnotu není více žádoucí. Vlastní iniciativa, zodpovědnost, spořivost i pro zaměstnavatele, vzbuzuje pouze posměch. To jsou věci, které v porovnání s poměry po konci 2. světové války a hlavně před ní, podle mě dnes bohužel chybí.

 

Děkujeme Vám za rozhovor!

Podobné

Myslete na velké cíle a dobře se bavte - V obchodě i v životě
,...
 
 • Poslechnout ukázku audioknihy ve formátu MP3
500,0 Kč
Důvěra - Jediná věc, která dokáže změnit vše
DůvěraJediná věc, která dokáže změnit vše
 
 • Poslechnout ukázku audioknihy ve formátu MP3
550,0 Kč

Doporučujeme

Předplatné

Předplatné

Staňte se Lumeny
2 490,0 Kč
Čtyřhodinový pracovní týden

Čtyřhodinový pracovní týden

Nemarněte celé dny v práci, žijte kdekoli a staňte se
Timothy Ferriss
 
 • Poslechnout ukázku audioknihy ve formátu MP3
500,0 Kč
Edice Lumeni

Edice Lumeni

Akce 2 lístky do SKY boxu na vybrané utkání HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
3 990,0 Kč
Business English Meetings

Business English Meetings

Úroveň znalostí A2
 
 • Poslechnout ukázku audioknihy ve formátu MP3
660,0 Kč