Timothy Ferriss

 

Ferriss se narodil 20. července 1977 v USA, vyrůstal v East Hamptonu, New York, a absolvoval neurovědy a východoasijská studia na prestižní Princeton University. Nějakou dobu žil v kalifornském San José, kde provozoval společnost BrainQUICKEN specializovanou na on-line prodej nutričních doplňků pro sportovce, kterou v roce 2009 prodal. Byl také poradcem profesionálních atletů a olympioniků. Nyní střídavě bydlí na různých místech planety a působí především jako investor internetových projektů, má podíl např. v Twitteru či Posterous. Od roku 2003 rovněž externě přednáší na Princetonské univerzitě o moderním podnikání jako nástroji ideálního životního stylu a v souvislosti s moderními technologiemi. Jinak se oddává různým formám zábavy – argentinskému tangu, čínskému kickboxu, irskému hurlingu, japonské lukostřelbě jabusame, breakdance na Taiwanu, zahrál si také v populárních televizních seriálech v Číně a Hongkongu.

Vedle umístění na prvních příčkách knižních žebříčků má Ferriss na svém kontě i jiná prvenství: V roce 2006 se spolu s argentinskou tanečnicí Alicií Monti stal jako první Američan držitelem světového rekordu v tangu (konkrétně v rotaci – počtem 37 za sebou jdoucích otáček za minutu), a zapsal se tak do Guinessovy knihy rekordů. Ještě dříve (1999) byl uznán vítězem v národním šampionátu v čínském kickboxu, když se mu po odhalení skulin v pravidlech zápasu podařilo s pomocí dehydratačních postupů (jimž nyní učí elitní vzpěrače!) utkat se s protivníky nižší váhové kategorie a donutit je k technické chybě. To co jedni pokládají za neetické, Ferriss hodnotí jako snahu dělat v rámci pravidel to, co není běžné a obvyklé. Je to jeden z řady Ferrissových postojů, které vyvolávají oprávněnou kontroverzi v USA i u nás.

V roce 2008 udělil časopis Wired Ferrissovi cenu „Nejlepšího propagátora sebe sama“ a časopis Fast Company jej zařadil mezi nejinovativnější obchodníky roku 2007. Aspen Institute, americká nezisková vzdělávací organizace, jej roku 2009 zahrnula mezi partnery programu Henryho Crowna, který vyhledává nové vůdčí osobnosti a usiluje o jejich angažování ve prospěch společenských změn. Ferriss mluví šesti jazyky. Připravuje novou knihu, tentokrát o mimořádně účinných metodách hubnutí a posilování.

V roce 2010 navázal Ferris na svůj literární úspěch a vydal komerčně velmi úspěšnou knihu "The 4-Hour Body: An Uncommon Guide to Rapid Fat-loss, Incredible Sex, and Becoming Superhuman", v češtině „Čtyřhodinové tělo – neobvyklá cesta ke zhubnutí, zlepšení sexu a vůbec k celkové proměně v superčlověka" (Jan Melvil Publishing, 2011).

Filozofie: Čtyřhodinový pracovní týden[editovat]

Hlavní článek: Čtyřhodinový pracovní týden

V Čtyřhodinovém pracovním týdnu shrnuje Ferriss podstatu toho, co nazývá „lifestyle design“. Jeho základem je maximální efektivnost práce a minidůchody v produktivním věku. Podle Ferrisse se systém „otroč → šetři → odpočívej“, kdy člověk v mládí po celé dny dře a vlastní život jakoby odkládá na důchod, evidentně přežil. Luxusní životní styl, ještě před dvaceti lety vyhrazený jen milionářům, je podle něj dnes dostupný každému – a rychle rostoucí subkultura „nových bohatých“ to jen dokazuje.

Ferriss staví na tom, že nejméně 50 % práce lze eliminovat aplikací několika pravidel a triků: především Paretova principu, Parkinsonových zákonů, outsourcingu či selektivní ignorace včetně omezeného použití komunikačních nástrojů: emailu, telefonu. Ferriss doporučuje najímat si k pracovním, ale i soukromým účelům tzv. virtuální asistenty především z rozvojových zemí, jako je Indie. Větší svobodu přináší také práce z domova a vzdálený management, díky nimž lze zároveň aplikovat životní styl s minidůchody, i když jste zaměstnancem firmy a nepodnikáte. K vylepšení finanční situace Ferriss doporučuje zajistit si stálý příjem peněz z chytrého drobného podnikání, které vyžaduje jen minimum pozornosti. Čtyřhodinový pracovní týden obsahuje i řadu tipů pro minimalizaci životních nákladů, například jak zdarma bydlet kdekoli na světě a létat za 50–20 % běžné ceny.

Ferrissovo poselství zní: Viděl jsem zaslíbenou zemi a mám pro vás dobrou zprávu. Můžete v ní žít i vy.

 

Zpět

Doporučujeme

Předplatné

Předplatné

Staňte se Lumeny
2 490,0 Kč
Čtyřhodinový pracovní týden

Čtyřhodinový pracovní týden

Nemarněte celé dny v práci, žijte kdekoli a staňte se
Timothy Ferriss
 
  • Poslechnout ukázku audioknihy ve formátu MP3
500,0 Kč
Edice Lumeni

Edice Lumeni

Akce 2 lístky do SKY boxu na vybrané utkání HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
3 990,0 Kč
Business English Meetings

Business English Meetings

Úroveň znalostí A2
 
  • Poslechnout ukázku audioknihy ve formátu MP3
660,0 Kč